Pradžia Pradžia

Eugenijaus Skerstono paskaita Viešojoje bibliotekoje

Informacija atnaujinta 2023-04-24 13:28

Pradžia

Ketvirtadienio vakarą Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko profesoriaus, mokslų daktaro, leidinių apie gyvensenos kultūrą autoriaus, Prancūzijos meno ir literatūros ordino riterio Eugenijaus Skerstono paskaita „Prancūzų išvaizdos mados impresionistų laikais“.

Eugenijus Skerstonas – Vilniaus dizaino kolegijos dėstytojas, Prancūzų instituto Lietuvoje kviestinis ir viešųjų paskaitų lektorius, gyvensenos kultūrą analizuojančių leidinių „Domicilium elegans“, „Privatus Vilnius. Interjerai“, „Privatus Vilnius. Namų puošyba“, „Mados psichologija“, „Vyras ir veidrodis. Psichologinė dvikova“, „Deivė be diademos. Pokalbiai su portretais“, „Prabanga.Mada.Stilius“, „Meniniai audiniai. Personažų išvaizdos triumfas“, „Individo tikrasis įvaizdinis Aš“ autorius.

Į susitikimą su E. Skerstonu gausiai susirinkę tauragiškiai turėjo galimybę išgirsti apie Impresionizmą – XIX antroje pusėje Prancūzijoje gimusį meno judėjimą. Pagrindinis impresionizmo principas – atspindėti akimirką, sustabdyti judesį, atspindėti realybės nepastovumą, pagrįsti įspūdžiu. Tapyboje naudojamos grynos, dažniausiai nemaišytos spalvos. Naudojami laisvi, smulkūs potėpiai, atsakyta kontūrinio, aiškios linijos vaizdavimo. Teikiama pirmenybė plenerinei tapybai, peizažo žanrui, didelis dėmesys skiriamas saulės šviesos atspindžių, atmosferinių efektų, vandens paviršiaus raibuliavimo vaizdavimui. E. Skerstonas išsamiau komentavo XIX a. prancūzų aprangą, stilių, gyvenimo būdą, aptarė žymiausių Prancūzijos impresionistų tapybos darbus.

„Impresionistai kėlė klausimą, kaip perteikti kūno tikrumą? Žmogaus siela gyvena kūne, bet kūnas gyvena drabužyje, jis įgauna kitą prasmę. Svarbu ir elegantiškumas, laikysena“, – kalbėjo E. Skerstonas.

Paklaustas, ar labai prastas santykis su mada Lietuvoje, E. Skerstonas atsakė, kad šalyje yra nemažai stilingų ir madai neabejingų žmonių: „Visi norime būti gražūs, patrauklūs nuo mažens, tik kaip tai padaryti? Mada ir antimada egzistuoja greta, vieni žmonės seka ją, kiti – ne. Jaunimas dažniausiai nori susitapatinti su bendraamžiais, o vyresnieji rengiasi taip, kad būtų patrauklūs patys sau. Yra žmonių, apdovanotų ypatinga savybe – pamatyti save iš šono, atitolti nuo savęs, kas mes, kokie esame? Labai sunku pažinti save, bet tiesa ta, kad drabužis išties žmogų gali „ištaisyti“. Ir gražiai atrodyti nebūtinai reiškia labai „brangu“, – kalbėjo svečias.

Renginio metu šiltai bendravęs su bibliotekos lankytojais, atsakinėjęs į jam užduodamus klausimus, Eugenijus Skerstonas sako, kad Tauragėje lankėsi pirmą, tačiau, tikisi, tikrai ne paskutinį kartą!

Šis renginys yra Prancūzų kultūros savaitės renginių ciklo dalis. Renginių ciklą finansuoja Tauragės rajono savivaldybė, partneris – Prancūzų kultūros institutas Lietuvoje.

Į viršų