Pradžia Pradžia

Irenos Šarkuvienės piešinių paroda „Senieji geležiniai kryžiai“

Informacija atnaujinta 2022-07-19 21:09

Pradžia

Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje (II a.) veikia menininkės, kūrėjos Irenos Šarkuvienės piešinių paroda „Senieji geležiniai kryžiai“.

Irena Šarkuvienė kapinių kryžius piešia nuo 1989 m., tiesa, pastaruosius ketverius metus – kur kas intensyviau. Senąsias kapinaites suranda važiuodama, keliaudama, žmonių pasiklausdama.

„Aš fiksuoju originaliai išlikusius senuosius metalinius kryžius, nes dėl žmogaus ar gamtos poveikio jie pamažu nyksta. Savo surinktą medžiagą pristatau tos apskrities miestuose ir miesteliuose. Taip pat užrašuose surašau informaciją apie kryžius, jų ornamentiką, esamą kiekį, papildau eskizais, užrašau sutiktų žmonių pasakojimus. Iš viso šiuo metu esu aplankius 324 kapinaites, bet metalinių kryžių randu ir pakelėse, miškuose ar sodybose. Kartais randu nuvirtusius, surūdijusius  kryžius, bet vis dar labai gražius“, – pasakoja parodos autorė.

Paklausta, kodėl neina lengvesniu keliu – tiesiog nefotografuoja kryžių, I. Šarkuvienė sako, kad fotografija, jos nuomone, visko neperteikia – kryžiuose tiek daug smulkių, bet labai svarbių detalių. Šiais metais autorė planuoja pabaigti lankyti Tauragės krašto,  Pagėgių, Šilalės, Jurbarko kapinaites, o po to keliaus Šiaulių link. Sako, visų kapinaičių, deja, tikrai neaplankys, nes vargu, ar tai įmanoma.

„Vaikščiojimas po kapinaites, kryžių apžiūrinėjimas man teikia ramybę, labai mėgstu tai daryti viena. Daug kas galvoja, kad šiurpu, baisu, bet man ne. Aš maldelę sukalbu, jei man norisi, jaučiu, kad reikia, tai ir du kartus sukalbu“, – sako menininkė.

Moteris, pasirodo, turi ir daugiau mėgstamų veiklų – tapo, drožinėja veidus, restauruoja skrynias, kolekcionuoja akmenis.  Juos randa pati, kai kuriuos atneša ar parveža žmonės. Moteris juos aprašo, fotografuoja, kiekvienas turi savo istoriją. „Širdis pasako, kuris akmenukas bus mano kolekcijoje“, – sako Irena Šarkuvienė.

Nors veiklų ir pomėgių daug, dabar daugiausiai dėmesio moteris skiria kryžiams. Mano, jog po truputį bręsta mintys, daugėja medžiagos būsimai knygai.

Autorės parodą Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje galite apžiūrėti iki rugpjūčio 5 d.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Į viršų