Pradžia Pradžia

Unikalios Čekijos Respublikos kultūros sklaidos centro parodos bibliotekoje

Informacija atnaujinta 2022-08-30 15:08

Pradžia

Čekijos Respublikos kultūros sklaidos centras organizuoja 2 unikalias parodas Tauragės rajono B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje.

„12 Pasaulių: šiuolaikiniai čekų knygų vaikams ir paaugliams iliustruotojai“. Ekspozicijoje pristatoma 12 šiuolaikinių čekų knygų vaikams ir paaugliams kūrėjų, iliustruotojų bei komiksų autorių.“

Garsūs  ir daugeliui žinomi Čekijos vaikų knygų iliustruotojai – Zdeněkas Mileris, Květa Pacovská, Miroslavas Šašekas, Jiří Trnka, Štěpánas Zavřelis, Helena Zmatlíková. Tačiau kas šiandien seka jų pėdomis? Kas pelno pripažinimą Čekijoje ir svetur? Dvylika naujų vardų ir dvylika savitų pasaulių. Originalus  kiekvieno jų braižas atsiskleidžia knygose, kurias giria ir kritikai, ir skaitytojai, daugelį jų atpažįsta bei susitikimo su jais laukia užsienyje. Šiuolaikinė čekų iliustracija klesti, dažnai ji persmelktos paslaptingumo ir fantastiškumo. Iliustracijos transformuojasi į kitas  meno rūšis: filmus, performansus, muziką, teatrą, fotografiją. „Šiandienos jaunieji kūrėjai kuria savo naują pasaulį. Kuo daugiau pasaulių pažįsti, tuo įdomesnis ir tavo paties gyvenimas“, teigia parodos kuratorius Radimas Kopáč.

Čekijos Respublikos kultūros sklaidos centro „Czech Centres“ kurta paroda „12 Pasaulių: šiuolaikiniai čekų knygų vaikams ir paaugliams iliustruotojai“ yra Čekoslovakijos Respublikos įkūrimo 100-mečio paminėjimo programos dalis.

Plakatų paroda „Vaclavas Havelas. Politika ir sąžinė“.

Vaclavas Havelas (1936-10-05 – 2011-12-18) – žinomas dramaturgas, absurdo pjesių autorius, intelektualas, Prahos bohemos žmogus, disidentas, vienas iš Aksominės revoliucijos lyderių, politikas, pirmasis naujai atkurtos Čekoslovakijos, o vėliau Čekijos prezidentas. Jis buvo vienintelis Čekijos prezidentas, kalbėjęs JAV Kongrese ir pasveikintas atsistojusių įstatymų leidėjų ovacijomis. Jis buvo unikalus politikas, nes iš tikrųjų niekada nebuvo politikas, – 2011 m. gruodžio 18 d. rašė čekų dienraštis "Lidove Noviny".

Parodos „Vaclavas Havelas. Politika ir sąžinė“ autorius yra istorikas Janas Hronas (Jan Hron), kuris parodą sukūrė bendradarbiaudamas su Čekijos Respublikos Totalitarinių režimų tyrimų institutu, Vaclavo Havelo biblioteka ir Čekijos kultūros sklaidos centru „Czech Centres“.

Parodos autorius Janas Hronas teigia, jog pasirinkta parodos koncepcija, kai asmenybės citata iliustruojama nuotrauka, nėra kažkuo išskirtinė bei neįprasta. Iš pirmo žvilgsnio gali kilti įtarimas, kad paroda nenuosekli ir padrika. Tačiau žinantiems Vaclavo Havelo asmenybę bei jo kūrybą, viskas suprantama ir aišku. J. Hronas nurodė, kad atrinkti parodai tinkamas citatas pareikalavo nemažai drąsos. Primirštos V. Havelo mintys šiandien nuskamba kaip niekada stipriai ir pranašiškai. V. Havelas visada buvo ir bus prisimenamas dėl savo žodžių, skelbiančių, kad meilė ir tiesa turi nugalėti neapykantą ir melą.

Čekijos Respublikos ambasada Vilniuje yra dėkinga Tauragės B. Baltrušaitytės viešajai bibliotekai už galimybę pristatyti parodą apie prezidentą V. Havelą. Tai – tinkamas laikas prisiminti šią išskirtinę asmenybę Lietuvoje, kurios padrąsinimai ir pagalba buvo svarbūs Lietuvai prieš daugiau nei 30 metų, siekiant atkurti nepriklausomą valstybę. Ši paroda yra tinkamas laikas ir vėl kelti nepatogius klausimus apie laisvę. Ir kovoti už laisvę, už kurią visą savo gyvenimą kovojo V. Havelas, nes laisvė yra didžiausia mūsų turima dovana. Ir šiandieninė kova už ją yra labai svarbi. 

Parodos Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje žiūrovų lauks iki rugsėjo pabaigos.

Į viršų