Gegužės 21 dieną Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko išskirtinis renginys – knygos „Lietuvos geležinkelių automotrisės ir motorvežiai“ pristatymas. Šios knygos autoriai – Ivan Rudnev, Tony Olsson ir tauragiškis Žilvinas Urbutis. Būtent pastarasis dalyvavo pristatyme ir gyvai pasidalijo savo įžvalgomis bei kūrybinio proceso detalėmis. Renginį moderavo buvęs muziejininkas Viktoras Kovšovas.
Pristatymo pradžioje autorius pasidalijo asmenine istorija apie tai, kaip buvo pasirinkta vieta pirmajam knygos pristatymui – įkvėpimą suteikė bibliotekos darbuotojų entuziazmas ir šiltas priėmimas. Pasak Žilvino Urbučio, neabejotinai verta buvo knygą pirmą kartą pristatyti būtent Tauragėje.
Renginio metu klausytojai buvo pakviesti į kelionę laiku – nuo pirmųjų geležinkelių inovacijų Didžiojoje Britanijoje iki jų atsiradimo Lietuvoje. Autorius pabrėžė, kad nors geležinkelio linijos mūsų šalyje pradėtos tiesti vėliau nei kitur Europoje, jų plėtrą paskatino britiškas kapitalas. Tauragės krašte pirmosios geležinkelio linijos pradėtos tiesti dar 1915–1916 m.
Pristatymo metu buvo prisiminta ir legendinio Tauragėje esančio „geležinio“ tilto atsiradimo istorija. Pasak autoriaus, šio tilto statybos galėjo būti susijusios su tarpukario geopolitiniais susitarimais tarp SSRS ir Vokietijos, siekiant užtikrinti efektyvesnį susisiekimą. Didžiausias proveržis Tauragės geležinkelių istorijoje, pasak Žilvino, įvyko apie 1975 metus, kai regione pradėjo kursuoti garvežiai ir manevriniai lokomotyvai, aptarnavę pramoninius objektus.
Autorius taip pat dalijosi įžvalgomis apie knygos leidybos procesą. Knyga parašyta aiškiai ir suprantamai, skirta plačiajai visuomenei, o ne tik geležinkelių entuziastams ar specialistams. Prie leidinio turinio ir konteksto kūrimo prisidėjo ir užsienio partneriai – kolegos iš Švedijos suteikė vertingos archyvinės medžiagos, o po knygos pasirodymo autorių pasiekė ir nauji atradimai: entuziastas iš Austrijos atsiuntė nuotraukų, kuriose užfiksuoti Lietuvoje naudoti traukiniai jau vėliau pasirodę Austrijos miestuose.
Renginyje dalyvavo ir daugybė vietinių geležinkelių istorijos liudininkų – buvę darbuotojai, jų artimieji bei kiti entuziastai. Sveikinimo žodį tarė ir Tauragės rajono savivaldybės vicemeras Romualdas Vaitkus, padėkojęs autoriui už prasmingą darbą ir Tauragės vardo garsinimą.
Šis pristatymas ne tik praturtino žinias apie geležinkelių istoriją, bet ir dar kartą parodė, kaip svarbu dalintis praeities atmintimi – ypač tada, kai ji taip glaudžiai susijusi su vietos bendruomene.