Pradžia Pradžia

Susitikimas su istorinių romanų autore Gina Viliūne

Informacija atnaujinta 2024-10-02 13:24

Pradžia

Kaip žinoma, Respublikiniame Skaitymo iššūkyje ir šiemet Tauragės rajono savivaldybės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius laimėjo 1-ąją vietą visoje Lietuvoje. Šia proga susitikti su Tauragės skaitytojais atvyko Skaitymo iššūkio suaugusiųjų ambasadorė, prozininkė, istorinių romanų autorė Gina Viliūnė.

Rašytoja prasitarė, kad Tauragėje yra buvusi tik vieną kartą su filosofe, žurnaliste ir rašytoja Jolita Herlyn. Jau tada Tauragė jai pasirodė mielas, kintantis miestas. Knygų autorė pasidžiaugė, kad į susitikimą su ja atėjo literatūros mylėtojai, teiravosi, kaip sekėsi dalyvauti projekte, kokių prizų tauragiškiai laimėjo ir kuri skaitymo tema labiausiai patiko.

Pokalbio metu ir skaitytojai galėjo užduoti klausimų G. Viliūnei. Lankytojus domino, kodėl autorė rašo būtent istorinius romanus.

„Kodėl istoriniai romanai? Nuo vaikystės labai mėgstu istoriją, tai yra mano tema. Net nenoriu pabandyti kitokio žanro. Man svarbu yra siužetas, faktų atitikimas, turinys – man jis svarbesnis nei forma. Iš istorijos semiuosi įkvėpimo. Aišku, yra labai daug dalykų, kurių mes nežinome, ir tik tada leidžiu sau įlieti fantazijos, bet visų pirma man patinka tikri dalykai. Man yra vertybė, kai išlaikomi faktai“, – kalbėjo ji.

Susitikimo metu ji atskleidė, koks yra jos romanų rašymo procesas:

„Kuriu pagal aplinkybes. Paprastai mano aplinka primena chaosą – kokios 20 knygų, užrašinės, bloknotai... Kol vaikai gyveno su manimi, neturėjau privačios erdvės, bet dabar jau turiu savo darbo kambarį. Mėgstu ir išvažiuoti į kūrybines atostogas. Ilgiausiai jos yra trukusios pusantro mėnesio, nes rašymui būtinas susikaupimas ir ramybė. Kad nebūtų dujininkų, elektrikų, šunų skiepų... Beje, rašymas nėra tik rašymas – tai ir informacijos rinkimas. Jei personažą „nusiunti“, pavyzdžiui, į Rygą, tai ir ieškai informacijos apie to laikmečio Rygą“, – apie rašymo subtilybes pasakojo istorinių romanų autorė.

Paklausta, kiek užtrunka romano rašymas, rašytoja teigė, kad tai priklauso nuo konkrečios istorijos. Yra parašiusi romaną per metus, tačiau, pavyzdžiui, „Apolonija“ buvo rašoma net aštuonerius metus.

Paklausta apie mėgstamiausius autorius, Gina Viliūnė pasakojo, kad iš lietuvių autorių jai labai patinka Ričardo Gavelio kūryba, o iš užsienio mėgstamiausi autoriai yra Umberto Eco, Carlos Ruiz Zafón, Philippa Gregory...

Šiuo metu Gina Viliūnė jau dirba prie naujo savo romano ir atskleidė, kad jis bus apie XVI a., vieno Lietuvos kaimelio tapimą miestu. „Man įdomi Lietuvos krikščionėjimo tema – kaip tas miestelis per šimtmetį iš pagoniško tapo krikščionišku. Labai daug sužinojau, nes tyrinėjau tautosaką – tai man nauja ir įdomi sritis.“

Susitikimui baigiantis, viešnia palinkėjo Tauragei turėti savo istorinį romaną: „Linkiu, kad kiekvienas miestas turėtų savo romaną. Tik jūs geriausiai jaučiate savo vietas, žinote legendas, močiučių pasakojimus.“

Ginos Viliūnės susitikimas Tauragėje sutapo su Tarptautine pagyvenusių žmonių savaite – į susitikimą atvykusiai senjorei buvo įteikta savivaldybės dovanėlė.

Į viršų